Infekcijos prevencija Skiepijimas

Imuninė sistema paprastai kovoja su bet kokiais kenksmingais mikrobais, kurie gali patekti į mūsų organizmą. Pakankamas poilsis, sveika mityba ir geras miegas padeda mūsų imuninei sistemai tinkamai veikti, t.y. užkirsti kelią infekcijai.

Kitas būdas padėti imuninei sistemaiskiepijimas. Skiepai naudojami NE infekcijai gydyti, o užkirsti jai kelią. Skiepas paprastai gaminamas iš silpnų arba neaktyvių tų pačių mikrobų, kurie mus susargdina. Kai kuriais atvejais skiepai gaminami iš organizmų, kurie labai panašūs į ligą sukeliančius mikrobus, nors ir ne visiškai tokie patys. (daugiau…)

Skelbiamas konkursas „Sveikatą puoselėjanti įmonė – 2018“

Higienos institutas kviečia šalies įmones dalyvauti Higienos instituto organizuojamame konkurse „Sveikatą puoselėjanti įmonė – 2018“. Jo tema – darbuotojų psichosocialinės aplinkos gerinimas.

Konkurso metu bus siekiama išsiaiškinti, kiek dėmesio įmonės skiria savo darbuotojų psichikos sveikatos stiprinimui, kokias priemones vykdo, kaip jos vertinamos ir daro įtaką darbuotojų psichikos sveikatai bei bendram psichosocialiniam klimatui įmonėje. Be to, tikimasi, kad konkursas paskatins įmones pasidalyti gerąja patirtimi, inovatyviomis idėjomis, kurios galėtų pagerinti  įmonių mikroklimatą ir darbuotojų psichosocialinę aplinką.

Konkurse gali dalyvauti Lietuvoje registruotos įvairaus dydžio valstybinės, verslo ir nevyriausybinės įstaigos ar įmonės. Paraiškas turi galimybę pildyti tiek įmonės ar įstaigos vadovai (administracijos atstovai), tiek darbuotojai. Viena įmonė ar įstaiga gali pateikti vieną paraišką su priedais (nuotraukomis, papildomais paaiškinimais ir kt.).

Plačiau: http://hi.lt/news/1459/1203/Skelbiamas-konkursas-Sveikata-puoselejanti-imone-2018.html

Apie baimes

Kovo 20 dieną Kriukų pagrindinėje mokykloje 3 klasės mokiniams vyko aktyvus užsiėmimas „Baimė – kas tai?“. Su moksleiviais aptarta viena iš emocijų – baimė.

Vaikai turi įvairiausių baimių: vieni bijo gyvačių, didelių šunų, gydytojų stomatologų kiti vorų, ryklių. Vaikams buvo paaiškinta kuo skiriasi baimė nuo nerimo ar fobijos. Kad ko nors bijoti nėra blogai, priešingai tai padeda mokytis, skatina stengtis ir būti budriam. Įvairios baimės būtinos tam, kad žmonės išliktų kaip rūšis. Kai kurias baimes, mes paveldėjome iš savo tolimų protėvių kaip išlikimo instinktą. Gali būti įvairios baimės, kurios būdingos visai giminei ar šeimai pavyzdžiui: kraujo, gydytojų baimė. Diskusijos metu bandyta išsiaiškinti ar galima įveikti savo baimes ir kaip tą padaryti. 

Kadangi didžiausia vaikų baimė vorai, moksleiviai patys lipdė ir gamino vorus, kad įveiktų savo baimę šiems gyvūnėliams. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos stiprinimą ir sveikatos priežiūrą mokykloje 

Vaida Merkelytė

Sumažėjo sergamumas gripu ir ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis

GRIPO SITUACIJA JONIŠKIO RAJONE IR ŠIAULIŲ APSKRITYJE 2019 m.  11-ąją sav.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamentas (toliau – NVSC Šiaulių departamentas) informuoja, kad sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI) sumažėjo visose Šiaulių apskrities administracinėse teritorijose.

Apibendrinus 11-osios metų savaitės (kovo 11 – 17 d.) duomenis, bendras Šiaulių apskrities sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis sumažėjo nuo 56,7 iki 45,0 atv. / 10 tūkst. gyventojų, gripas sudaro tik 1,6 proc. viso sergamumo.

Lyginat su prieš tai buvusia savaite, sergamumas gripu sumažėjo nuo 68 iki 20 atvejų, ŪVKTI – nuo 1 430 iki  1 169 atvejų. ŪVKTI daugiau serga vaikai (67,2 proc.), gripu – suaugę asmenys (85,0 proc.).

Lyginat su prieš tai buvusia savaite, sergamumas gripu sumažėjo nuo 123 iki 68 atvejų, ŪVKTI – nuo 1433 iki 1430 atvejų. Peršalimo ligomis daugiau serga vaikai (60,9 proc.), gripu – suaugę asmenys (72,1 proc.).

Joniškio rajone bendras sergamumas gripu ir ŪVKTI rodiklis sumažėjo nuo 32,2 iki 23,8 atvejų tenkančių 10 000 gyventojų. ŪVKTI ir gripu sirgo 51 asmuo, gripas nebuvo diagnozuotas nė vienam Joniškio rajono gyventojui.

Daugiausia gripo atvejų užregistruota Šiaulių mieste ir Kelmės rajone, kitose administracinėse teritorijose tik pavieniai atvejai. Palyginus tarp Šiaulių apskrities administracinių teritorijų, didžiausias sergamumas gripu ir ŪVKTI išlieka Šiaulių mieste, mažiausias – Šiaulių rajone (žr. pav.).

Nematomas priešas – STRESAS

Žengiant šiuolaikinio gyvenimo ritmu streso išvengti praktiškai neįmanoma.  Greitas gyvenimo tempas, nauji iššūkiai, ar pokyčiai lemia vis dažnesnę įtampą, o tai didina riziką susirgti įvairiomis ligomis. Tai vienas pagrindinių imuninės sistemos priešų. Norint žinoti kaip su stresu susidoroti, reikėtų jį pažinti.

Kas yra stresas?

Stresas– tai visuma apsauginių fiziologinių reakcijų, kuriomis žmogaus organizmas atsako į nepalankius veiksnius. Stresas nėra liga, tačiau ilgalaikis stresas sumažina darbo našumą ir gali tapti blogos sveikatos priežastimi. Stresas – psichinės ir fiziologinės įtampos būsena, kurios galima išvengti ar ją sumažinti. (daugiau…)

Sergamumas gripu ir ŪVKTI mažėja

GRIPO SITUACIJA JONIŠKIO RAJONE IR ŠIAULIŲ APSKRITYJE 2019 m.  10-ąją sav.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamentas (toliau – NVSC Šiaulių departamentas) informuoja, kad mažesni sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI) rodikliai registruoti visose Šiaulių apskrities administracinėse teritorijose, išskyrus Šiaulių miestą, Akmenės ir Kelmės rajonus. Š. m. kovo 6 d. gripo epidemijos pabaiga paskelbta Radviliškio ir Joniškio rajonų savivaldybėse, kovo 8 d. – Šiaulių miesto savivaldybėje.

Apibendrinus 10-osios metų savaitės (kovo 4 – 10 d.) duomenis, bendras Šiaulių apskrities sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis sumažėjo nuo 58,9 iki 56,7 atv. / 10 tūkst. gyventojų, gripas sudaro 4,5 proc. viso sergamumo.

Lyginat su prieš tai buvusia savaite, sergamumas gripu sumažėjo nuo 123 iki 68 atvejų, ŪVKTI – nuo 1433 iki 1430 atvejų. Peršalimo ligomis daugiau serga vaikai (60,9 proc.), gripu – suaugę asmenys (72,1 proc.) (žr. lentelę).

Joniškio rajone bendras sergamumas gripu ir ŪVKTI rodiklis sumažėjo nuo 35,9 iki 32,2 atvejų tenkančių 10 000 gyventojų. ŪVKTI ir gripu sirgo 69 asmenys, gripas diagnozuotas vienam Joniškio rajono gyventojui. Sergamumas gripu sumažėjo palyginus su 9-osios savaitės (vasario 25 – kovo 3 d.) duomenimis (11 gripo atvejų).

Lytiškumo ugdymas mokyklose

2019 m. kovo 8 dieną Gasčiūnų pagrindinėje ir Gataučių M. Katiliūtės mokyklose vyko lytiškumo ugdymo užsiėmimai 6-8 klasių mokiniams. Šiuos užsiėmimus merginoms vedė psichologė Inga Lukšaitė – Samaitienė, o vaikinams –  edukologas Giedrius Girdvainis.

Užsiėmimų metu buvo diskutuota apie pagrindinius lyčių skirtumus, vaikų virsmą vaikinais ir merginomis, buvimą vaikinu / mergina, natūralų fizinių ir psichologinių pokyčių brendimo metu priėmimą, susidomėjimą priešinga lytimi, kylančius seksualinius potraukius ir jų patenkinimo galimybes.

Užsiėmimų pabaigoje mokiniams buvo sudaryta galimybė konsultuotis individualiai jiems rūpimais klausimais.

 

 

 

 

 

 

 

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Vaida Merkelytė