Kasmet Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) gegužės 5 d., minėdama pasaulinę rankų higienos dieną, skelbia šūkį. Šių metų šūkis – „Teikiant medicininę pagalbą sepsio prevencija – tavo rankose“.
Apskaičiuota, kad kasmet sepsis paveikia daugiau kaip 30 mln. pacientų. Atsižvelgiant į problemos aktualumą, 2017 m. gegužę. 17-oje Pasaulio sveikatos asamblėjoje valstybės narės priėmė rezoliuciją dėl sepsio prevencijos, diagnostikos ir gydymo gerinimo.
Sepsis – tai infekcijos sukeltas sunkus kraujo užkrėtimas, sukeliantis viso organizmo sisteminį uždegiminį atsaką. Tai gyvybei pavojinga liga, pažeidžianti organus ir audinius.
Augančias sepsio tendencijas mokslininkai sieja su senstančia visuomene, poliligotumu. Taip pat ne mažiau svarbus yra ir vis didėjantis mikroorganizmų, ypač gramneigiamų lazdelių, atsparumas vaistams, kuomet antimikrobinis gydymas tampa neveiksmingas. PSO ragina sveikatos priežiūros įstaigas imtis skubios hospitalinių infekcijų prevencijos, rankų higienos bei tinkamos kontrolės veiksmų. Efektyvi rankų higiena yra laikoma vienu iš svarbiausių prioritetų bei sepsio prevencijos garantu.
Mokslininkai, ragindami suvienyti medikų pastangas siekiant išlaikyti aukštą rankų higienos lygį ne tik gydymo įstaigose, kviečia prisiminti apie higienos reikšmę kiekvieno žmogaus kasdieniame gyvenime. Dėl netinkamos rankų higienos galima susirgti: salmonelioze, rotovirusine ir norovirusine infekcija, virusiniu hepatitu A, vidurių šiltine, dizenterija. Taip pat oro lašeliniu būdu perduodamomis infekcijomis – kai kalbant ar kosint burna pridengiama delnu ir visi ligų sukėlėjai patenka ant rankų (gripu, difterija, raudonuke, skarlatina, vėjaraupiais, tymais), bei naminių gyvūnų platinamomis kirmėlinėmis ar grybelinėmis ligomis.

Penki momentai, kuomet būtina personalo rankų higiena sveikatos priežiūros įstaigose:
• Prieš sąlytį su pacientu, kad apsaugotume pacientą nuo pavojingų patogenų, esančių ant rankų.
• Prieš aseptinę medicininę procedūrą, kad apsaugotume pacientą prieš kenksmingus patogenus bei užkirstume kelią paciento patogenams pakliūti į jo kūną.
• Susiteršus rankas kūno skysčiais ir po pirštinių nusimovimo, kad apsaugotume save ir darbo aplinką nuo pavojingų patogenų.
• Po sąlyčio su pacientu, kad apsaugotume save ir aplinką nuo paciento mikroorganizmų.
• Po sąlyčio su paciento aplinka, jei lietėte paciento aplinkos daiktus, paviršius spintelę, lovą ir kt., kad apsaugotumėt save ir aplinką, kurioje dirbate (nuo pavojingų patogenų).

Pagrindines sąlygas ir rankų higienos priemones medicinos įstaigose rasite interneto prieigoje: http://www.hi.lt/uploads/pdf/hospitalines/Kaip%20teisingai%20plauti%20rankas.pdf.

Straipsnis parengtas remiantis:
1. http://www.smlpc.lt
2. http://www.ulac.lt/

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Monika Balčiūnienė