Gegužės 28 d. minima Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena. Moters sveikata priklauso ne tik nuo jos fiziologinių savybių, tačiau ir nuo aplinkos, savivertės, mitybos ir fizinio aktyvumo. Taip pat labai svarbu suvokti, jog skirtingais gyvenimo tarpsniais ne vienodai reikia rūpintis ir savo sveikata.

Sveikatą lemia ne tik genai, bet ir gyvenimo būdas. Vidutinė moterų gyvenimo trukmė ilgesnė negu vyrų, tačiau sveikatos problemų jos turi daugiau. Moterys dažniausiai miršta dėl širdies ir kraujagyslių ligų (65,1 proc.) ir piktybinių navikų (17,9 proc.), virškinimo sistemos ligų (4,5 proc.). Suaugusių Lietuvos žmonių gyvensenos tyrimo rezultatai parodė, kad vis daugiau žemesnio išsilavinimo moterų rūko. Dėl prastos ir nesubalansuotos mitybos didesnė žmonių dalis nutunka.

Moterys, kurios rūpinasi savo sveikata: juda, renkasi sveikus produktus, laikosi mitybos režimo, reguliariai tikrinasi sveikatą yra laimingesnės ir sveikesnės. Deja, didieji psichologiniai įvykiai ir hormonų pokyčiai gali sukelti tikrą chaosą net labai save prižiūrinčios moters organizme: tai paauglystė, nėštumas ir menopauzė.

Paauglystėje panelėms būdinga didelė sumaištis, nes prasideda lytinio ir kognityvinio brendimo periodas, kurio metu atsiranda fiziniai, socialiniai ir psichiniai pokyčiai. Paauglystės metai yra kupini įvairiausių problemų. Viena opiausių paauglių problemų – tai perdėtas susirūpinimas dėl savo išvaizdos. Besikeičianti figūra, neįprastose vietose besikalantys plaukai, nuolat iškylantys spuogai, netenkina paauglių, tai gali sumenkyti pasitikėjimą savimi.

Paauglystės periodu svarbiausia gauti pakankamai kalcio, kadangi šiuo laikotarpiu susiformuoja 40–50 procentų galutinės kaulų masės. Paauglėms, kaip ir kitoms amžiaus grupėms, būtina judėti. Paprastai vien kūno kultūros pamokų neužtenka, nes dalį pamokos užima lankomumo tikrinimas ir persirengimas. Gerai, jei mergaitė lanko papildomas treniruotes. Jei ji nemėgsta sportuoti, reiktų skatinti užsiimti kita aktyvia veikla, nesvarbu ar tai būtų namų ruoša, ar savanoriškas darbas gyvūnų globos namuose, botanikos sode.

Praėjus paauglystės stipriam nerimui, iškart atsiranda kitų streso šaltinių: studijos, karjeros pradžia, šeima. Taip pat dauguma tampa pasyvios, nes dirba sėdimą darbą. Jei jauna moteris neišsiugdė tinkamų judėjimo ir mitybos įpročių, visiškai neturi supratimo apie maisto gaminimą, dažnai priauga svorio, o kovodama su juo patenka į nesibaigiančių, alinančių dietų žabangus. Norint išlikti sveikai būtina maitintis reguliariai, subalansuotai ir sportuoti. Nors raumenų masė ir kaulų tankis šiuo gyvenimo laikotarpiu būna pačios puikiausios formos, būtina judėti kasdien. Medžiagų apykaita po dvidešimt penkerių natūraliai pradeda lėtėti. Taip pat tokio amžiaus jaunai moteriai reikėtų apsilankyti pas ginekologą ir atlikti profilaktines procedūras.

Nėštumo laikotarpiu persitvarko hormonai ir natūralu, kad padidėja riebalinis sluoksnis. Jei viršsvorio moteris turėjo dar prieš pastodama, jai sunkiau bus atsikratyti svorio po gimdymo. Besilaukianti moteris neturėtų imti valgyti už du ir liautis judėti, išskyrus tuos atvejus, kai rekomenduoja gydytojas. Maitinimas krūtimi yra naudingas ir motinai ir kūdikiui, kadangi pagal paskirtį yra naudojamos sukauptos riebalų atsargos. Šiame amžiuje nuovargio ir įtampos šaltinių tik daugėja – kovokite su jais fizine veikla, o ne alkoholiniais gėrimais. Atsisakykite soliariumų ir ilgų saulės vonių, tai sendina odą. Be to išauga melanomos rizika. Įsigykite akinius nuo saulės, naudokite aukšto SAF (saulės apsaugos faktoriaus) kremą.

Nuo trisdešimt penkerių iki penkiasdešimt penkerių metų moteris tampa labai išmintinga, pažįsta save, atsiranda pusiausvyra, tačiau greta ir daugiau atsakomybės. Moteriai gali tekti rūpintis ne tik vaikais, bet ir tėvais, todėl laiko sau lieka vis mažiau. Be to, po trisdešimt penkerių medžiagų apykaita lėtėja, o raumenų masė po truputį virsta riebalais. Sulaukus keturiasdešimt dvejų pradeda mažėti hormonų, o dar po šešerių metų prasideda menopauzė ir pradeda retėti kaulai. Būtinai apsilankykite pas ginekologą, jis padės jums išgyventi šį sudėtingą laiką.

Moteriai rekomenduojama išlaikyti tokį kūno svorį, koks jis buvo dvidešimties metų, jei jis buvo normalus. Šiame amžiuje reikia pradėti daryti jėgos pratimus, kurie pristabdys medžiagų apykaitos lėtėjimą bei kaulų retėjimą. Reikėtų valgyti daugiau daržovių, vaisių, atsisakyti riebaus, saldaus maisto. Visuomet su savimi turėkite vandens, vartokite vitaminus. Pasirūpinkite savo oda, drėkinkite ją kremu, venkite saulės. Jei moteris sportavo ir buvo fiziškai aktyvi, nuo 55-erių jai tereikės palaikyti formą. Jei iki šiol nebuvo skiriamas dėmesys sportui, nuo šiol svarbus kiekvienas žingsnelis.

 

 

Straipsnis parengtas remiantis:

  1. Žukauskienė, R. (2012). Raidos psichologija: integruotas požiūris. Vilnius:“Margi raštai“.

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Monika Vilkaitė