KAS YRA ŽIV TESTAS?

Tai tyrimas, kuris nustato, ar žmogus užsikrėtęs žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV).

KAS YRA ŽIV ANTIKŪNŲ TESTAS (TYRIMAS)?

Antikūnų testas yra vienas iš tyrimų dėl ŽIV infekcijos. Juo nustatoma, ar žmogaus kraujyje yra antikūnų prieš ŽIV. Jis parodo, ar asmuo yra infekuotas žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV). Kai ŽIV patenka į žmogaus organizmą, susidaro specifiniai antikūnai (antikūnai – tai organizmo atsakas į infekciją). Taigi, jei žmogaus kraujyje yra ŽIV antikūnų, tai ženklas, kad jis infekuotas ŽIV.

KAS YRA GREITIEJI ŽIV TESTAI?

Tai testai, su kuriais atliekamas tyrimas dėl ŽIV ir kuriems nereikalinga laboratorinė įranga. Greitojo testo privalumas yra tas, kad atsakymas gaunamas per kelias minutes. Greitieji testai yra vienkartiniai ir gali būti savikontrolės ir skirti sveikatos priežiūros specialistams. savikontrolės greitųjų ŽIV testų galima įsigyti vaistinių tinkluose ar e-parduotuvėse. Greituoju testu gavus teigiamą rezultatą, būtina šį rezultatą patvirtinti kitu tyrimo metodu, todėl reikia nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją. Patvirtinamieji tyrimai atliekami tik sveikatos priežiūros įstaigos laboratorijoje.

KĄ REIŠKIA TEIGIAMAS ŽIV TESTO (TYRIMO) REZULTATAS?

Teigiamas tyrimo rezultatas reiškia, kad rasti ŽIV antikūnai (ir/ar antigenas) ir tiriamasis galbūt yra infekuotas ŽIV. Tyrimas turi būti kartojamas ir ŽIV infekcijos diagnozė turi būti patvirtinta. Diagnozės patvirtinimui atliekami kiti – ŽIV diagnozę patvirtinantys ar atmetantys laboratoriniai tyrimai. Pastariesiems tyrimams kraujas imamas iš venos. Jeigu patvirtinamųjų tyrimų rezultatas teigiamas, reiškia, žmogus tikrai užsikrėtęs ŽIV ir gali užkrėsti virusu kitus. Toks žmogus turėtų būti siunčiamas pas gydytoją infektologą, kuris vykdys tolesnę ŽIV ligos stebėseną bei skirs antiretrovirusinius vaistus (tik receptiniai).

AR TEIGIAMAS ŽIV TESTO (TYRIMO) ATSAKYMAS REIŠKIA, KAD SERGI AIDS?

Ne. Tai nereiškia, kad sergate paskutine ŽIV ligos stadija – AIDS (akvizitinis imunodeficito sindromas). Nes AIDS vystosi  palaipsniui progresuojant ŽIV infekcijai. AIDS diagnozę nustato ne testas, o gydytojo apžiūra ir kiti jo paskirti tyrimai ŽIV infekuotam pacientui.

KĄ REIŠKIA NEIGIAMAS ŽIV TESTO (TYRIMO) REZULTATAS?

Neigiamas tyrimo rezultatas reiškia, kad tyrimo metu neaptikta jokių ŽIV infekcijos žymenų (nei antikūnų nei antigeno). Tačiau dėl ŽIV infekcijos inkubacinio periodo rekomenduojama tyrimą pakartoti po trijų mėnesių. Neigiamas atsakymas nereiškia, kad žmogus ir toliau gali elgtis neatsakingai/rizikingai. Tai labai tinkamas laikas, kai reikia pamąstyti apie savo rizikingą elgseną, kuri galėjo tapti ŽIV infekcijos perdavimo priežastimi.

AR GALI BŪTI NEAIŠKUS ŽIV TESTO (TYRIMO) REZULTATAS?

Gali. Neaiškus testo rezultatas rodo, kad negali būti patvirtinta, jog ŽIV antikūnų (ar antigenas) organizme yra arba jų nėra. Tokio testo rezultato priežastys gali būti specifinės (pvz., tyrimas atliekamas ŽIV infekcijos „lango“ periodu) ir nespecifinės (pvz., rezultatams turi įtakos žmogaus sveikata ar būklės: nėštumas, autoimuninės, reumatinės ligos, vėžiniai susirgimai ir kt.). Rezultatą reikia aptarti su gydytoju ir nuspręsti, kada testą reikia pakartoti.

AR GALIMA PASITIKRINTI DĖL ŽIV NESILANKANT GYDYMO ĮSTAIGOJE?

Taip. Vaistinėse ar e-parduotuvėse galima įsigyti greitus savikontrolės ŽIV testus ir savo namuose patiems atlikti tyrimą dėl ŽIV, sifilio ir kitų infekcijų. Atliekant greitą ŽIV testą namuose naudojamas kraujas iš piršto. Atliekant ŽIV savikontrolės testą namų sąlygomis būtina labai atidžiai perskaityti instrukciją. Gavus teigiamą testo rezultatą būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.

 

LITERATŪRA:

1. ulac.lt

 

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Lolita Gulbinaitė