Darbe praleidžiame net trečdalį savo gyvenimo, o dirbant kompiuteriu beveik visą laiką tenka sėdėti. Nuolatinis sėdimas darbas kelia grėsmę kraujotakai, lėtina medžiagų apykaitą, kenkia sąnariams, didina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Kompiuterio skleidžiamos elektromagnetinės bangos sukelia galvos skausmus ir mieguistumą, dėl to sėdimą darbą dirbantiems žmonėms stinga motyvacijos ne tik pasivaikščiojimams gryname ore, bet ir sporto treniruotėms.

Tiems, kurie priversti ilgai sėdėti darbo vietoje, pažįstami maudžiantys nugaros skausmai, jausmas, tarsi tirptų kaklas ir kiti nemalonūs simptomai. Dėl jų mes kaltiname sėdimą darbą, tačiau jie yra rimtas pavojus sveikatai. Sėdimoje padėtyje stuburas patiria didžiausią krūvį, pablogėja stuburo diskų aprūpinimas reikalingomis medžiagomis.

 Pirmoji klaida, kurią daro dauguma sėdimą darbą nuolat dirbančių žmonių ‒ netaisyklinga sėdėsena prie darbo stalo.  Svarbu atkreipti dėmesį į rankų ir riešų padėtį, nugarą ir pečių liniją. Sėdint itin svarbu ir taisyklinga kojų padėtis. Moterys dažnai mėgsta sėdėti užsikėlus koją ant kojos, dėl to kūno svoris sėdint pasiskirsto netolygiai. Sėdėti reikia taip, kad keliai būtų sulenkti devyniasdešimt laipsnių kampu, o pėdos tvirtai remtų žemę.  „Sumedėję” kaklo raumenys perspaudžia svarbiausias kraujagysles, tiekiančias kraują į galvos smegenis. Štai kodėl kyla galvos skausmai, galva svaigsta, greičiau pavargstama, pablogėja dėmesio koncentracija.

Mankštos metu atliekami nugaros tempimo pratimai, pailsinamos akys, kelių sąnariai, pramankštinami kojų raiščiai, sausgyslės. Visuomenės sveikatos specialistė rekomenduoja neužmiršti ir elementaraus, tačiau efektyvaus pratimo ‒ pritūpimų , kuriuos galima atlikti ir už darbo stalo, pakylant ir nusileidžiant ant darbo kedės. Treniruotės darbo vietoje metu kojų tempimo pratimus galima atlikti ir dėvint aukštakulnius.

PRADĖKIME NUO KVĖPAVIMO PRATIMŲ.

 • Stovėdami, įkvėpkite ir kelkite renkas iš šonų į viršų, lengvai tiesdami jas aukštyn. Iškvėpdami šiek tiek palenkę nugarą rankas nuleiskite. Pakartokite 3 – 4 kartus.
 • Stovėdami, įkvėpkite ir kelkite aukštyn pečius, iškvėpdami – juos nuleiskite, ir taip – 3 – 4 kartus.

DUOKIME DARBO KAKLO RAUMENIMS

 • Sėdėdami, dešiniu delnu paspauskite dešinį skruostą taip, kad galva spaustų ranką. Jausdami įtampą pabūkite 5 – 6 sekundes, po to atsipalaiduokite ir atlikite pratimą su kita puse. Pakartokite 3 – 4 kartus.
 • Sėdėdami, atsiremkite alkūnėmis į stalą ir 6 sekundes galva spauskite rankas. Po to atsipalaiduokite ir pakartokite dar 3 – 4 kartus.
 • Sėdėdami arba stovėdami uždėkite rankas ant pakaušio ir galva spauskite jas kokias 6 sekundes, atsipalaiduokite ir padarykite tą patį dar 3 – 4 kartus.
 • Pabaigai pasukiokite galvą nuo vieno peties iki kito, ir atgal – 3 – 4 kartus.

TRENIRUOJAME VIRŠUTINIUS PEČIŲ JUOSTOS RAUMENIS

 • Šis pratimas vadinasi – timpčiojimai atgal. Stovėdami, tuo pačiu metu kilnokite vieną ranką aukštyn – žemyn, o kitą – žemyn – aukštyn. Po to priešingai. Pakartokite 6 – 8 kartus.
 • Stovėdami uždėkite kairę ranką ant dešinės šiek tiek aukščiau alkūnės ir 6 sekundes traukite dešinę alkūnę prie kairio peties, po to atpalaiduokite raumenis ir atlikite viską su kita ranka. Pratimą pakartokite 3 – 4 kartus į abi puses.
 • Stovėdami, užmeskite dešinę ranką už galvos taip, kad alkūnė „žiūrėtų” į viršų. Kaire ranka 6 sekundes tempkite alkūnę žemyn, po to atpalaiduokite raumenis ir pakeiskite rankas. Pratimą pakartokite 3 – 4 kartus į abi puses.

UNIKALUS PRATIMAS, KURIS TIKRAI SUTEIKS DARBO VISIEMS RAUMENIMS

Atsistokite tiesiai, nugara atsirėmę į sieną, kojos kartu. Lėtai pritūpkite laikydami tiesią nugarą, stengdamiesi nepakelti kulnų. Pabandykite tai padaryti 5 –6 kartus. Jie nėra galimybės atsistoti prie sienos, galima atsiremti į kėdės atlošą arba durų rankeną.

TRENIRUOTĘ BAIKIME KVĖPAVIMO PRATIMAIS

 • Rankos ant pečių, įkvėpdami suspauskite mentes, iškvėpdami šiek tiek pasilenkite. Pakartokite 3 – 4 kartus.
 • Visi judesiai turėtų būti plastiški, tempas vidutinis arba lėtas. Kvėpuokite tolygiai, kvėpavimo neužlaikykite. Įkvėpkite per nosį, tarsi uostydami gėlę, iškvėpkite per burną, lyg norėdami užpūsti žvakę.

                                                                  PAPILDOMI PRATIMAI 

LIETARATŪRA:

1. http://www.smlpc.lt/

2. http://www.hi.lt

3.www.sveikata.lt

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Lolita Gulbinaitė