Burnoje yra pilna bakterijų, dauguma jų yra nekenksmingos. Dažniausiai natūralūs žmogaus organizmo apsauginiai mechanizmai ir tinkama burnos ertmės priežiūra – kasdieninis dantų valymas, tarpdančių siūlo naudojimas – neleidžia šioms bakterijoms daryti žalos. Vis dėlto, netinkamai rūpinantis burnos ertme, bakterijos gali sukelti infekcijas, dantų gedimus ir dantenų ligas.

Burnos sveikata yra neatsiejama nuo bendros sveikatos ir gyvenimo kokybės. Gera burnos sveikata yra laikoma nesiskundimas burnos ir veido skausmu, burnos ir gerklės vėžiu, burnos infekcijomis ir žaizdomis, periodonto ligomis, dantų gedimu, jų netekimu ir kitomis ligomis ar sutrikimais, apribojančiais asmens gebėjimą kąsti, kramtyti, šypsotis, kalbėti bei pasižymėjimą gera psichosocialinė savijauta.

Tam, kad apsaugotumėte savo burnos sveikatą, reikia tinkamai rūpintis burnos higiena kiekvieną dieną. Pavyzdžiui:

Tam, kad išvengtumėte apnašų kaupimosi, rekomenduojama valytis dantis bent du kartus per dieną minkštu, suapvalintus šerelių galus turinčiu dantų šepetėliu. Ypatingą dėmesį atkreipkite į vietas, kur dantenos liečiasi su dantimis. Naudokite dantų pastą, sudėtyje turinčią fluorido.

Naudokite tarpdančių siūlą bent vieną kartą per dieną, kad pašalintumėte maisto likučius ir bakterijas.

Kas šešis mėnesius rekomenduojama apsilankykite pas stomatologą arba burnos higienistą profilaktiniam patikrinimui ir burnos higienai.

Pasiteiraukite savo stomatologo, ar Jums tiktų dantų silantai. Dantų silantai yra ploni plastikiniai dantų apvalkalai, padengiantys kramtomuosius dantų paviršius ir apsaugančius juos nuo dantų gedimų.

Subalansuokite savo mitybą, sumažinkite užkandžių kiekį. Jeigu jaučiatės alkanas, pasirinkite maistingų produktų užkandžius, tokius kaip natūralų jogurtą, sūrį, vaisius ar šviežias daržoves.

Dantų skausmo simptomai gali būti:

 • Danties skausmas, kuris gali būti aštrus, tvinkčiojantis arba pastovus. Kai kuriems žmonėms skausmas pasireiškia tik spaudžiant dantį;
 • Ištinimas aplink dantį;
 • Karščiavimas ir galvos skausmas;
 • Nemalonaus skonio išskyros iš infekcijos paveikto danties.

Dažniausiai pasitaikančios burnos ertmės ligos yra: dantų gedimai, periodonto (dantenų) ligos, burnos ertmės vėžys, burnos ertmės infekcinės ligos, traumos ir paveldėti pažeidimai.

Dantų gedimai. 60-90 proc. mokyklinio amžiaus vaikų ir beveik 100 proc. suaugusiųjų skundžiasi dantų gedimais, sukeliančiais skausmą ir diskomfortą.

Periodonto ligos. Ūmios periodonto ligos, galinčios sąlygoti dantų netekimą, pasitaiko tarp 15-20 proc. vidutinio amžiaus (35-44 metų amžiaus) suaugusiųjų.

Dantų netekimas. Dantų gedimai ir periodonto ligos yra pagrindinės dantų netekimo priežastys. Pilnas natūralių dantų netekimas yra paplitęs ir dažniausiai paveikia vyresnius žmones. Apie 30 proc. 65-74 metų amžiaus žmonių nebeturi natūralių dantų.

Burnos ertmės vėžys. Burnos ertmės vėžio atvejai skirtingose šalyse svyruoja nuo 1 iki 10 atvejų 100 000 gyventojų. Atvejų paplitimas aukštesnis tarp vyrų, vyresnio amžiaus žmonių ir tarp žmonių, turinčių žemesnį išsilavinimą bei mažesnes pajamas. Tabako ir alkoholio vartojimas yra vienas iš pagrindinių ligos rizikos faktorių.

Grybelių, bakterijų ar virusų sukeltos infekcijos, turint ŽIV. Beveik pusė (40-50 proc.) žmonių, turinčių ŽIV, serga burnos ertmės grybelių, bakterijų ar virusų sukeltomis infekcijomis. Jos dažnai pasireiškia ankstyvose ŽIV infekcijos stadijose.

Burnos ertmės ir dantų traumos. Įvairiose šalyse, 16-40 proc. 6-12 metų amžiaus vaikų patiria burnos ertmės ir dantų traumas, sukeliamas dėl nesaugių žaidimo aikštelių ir mokyklų, nelaimingų atvejų keliuose, smurto.

Kiškio lūpa ir gomurys. Gimimo defektai, tokie kaip kiškio lūpa ir gomurys pasitaiko vienam iš 500-700 naujagimių. Ši tikimybė varijuoja atsižvelgiant į skirtingas etnines grupes ir geografines vietas.

Burnos sveikatos svarbą lemia organizme vykstantys procesai:

 • bakterijos ir jų apytakos produktai pažeidžia smulkias burnos kraujagysles ir patenka į kraujotakos sistemą.
 • Su kraujo srove keliaudamos po visą organizmą, bakterijos išskiria toksinus.
 • Toksinai gali sukelti ligas arba komplikuoti jau esamų ligų eigą ir gydymą.

Burnos higienos patarimai

Kasdieninis dantų valymas dantų šepetėliu ir tarpdančių siūlo naudojimas yra būtini norint išsaugoti sveikus dantis. Jei nėra tinkamai rūpinamasi burnos higiena, suaugusiems žmonėms apnašos gali susikaupti itin greitai. Taip pat tai gali sąlygoti dantų gedimus ir dantenų ligas.

Siekiant užtikrinti gerą burnos sveikatą, visi, nepriklausomai nuo amžiaus, turėtų:

 • Valytis dantis fluoro turinčia pasta bent du kartus per dieną;
 • Naudoti tarpdančių siūlą bent kartą per dieną;
 • Reguliariai lankytis pas odontologą burnos higienai ir profilaktiniam patikrinimui.

 

Literatūra:

 1. http://dentalcarematters.com/wisdom-teeth/
 2. www.sveikatossodas.lt
 3. https://www.nhs.uk/

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Lolita Gulbinaitė