Imuninė sistema paprastai kovoja su bet kokiais kenksmingais mikrobais, kurie gali patekti į mūsų organizmą. Pakankamas poilsis, sveika mityba ir geras miegas padeda mūsų imuninei sistemai tinkamai veikti, t.y. užkirsti kelią infekcijai.

Kitas būdas padėti imuninei sistemaiskiepijimas. Skiepai naudojami NE infekcijai gydyti, o užkirsti jai kelią. Skiepas paprastai gaminamas iš silpnų arba neaktyvių tų pačių mikrobų, kurie mus susargdina. Kai kuriais atvejais skiepai gaminami iš organizmų, kurie labai panašūs į ligą sukeliančius mikrobus, nors ir ne visiškai tokie patys.

Kai skiepai sušvirkščiami į organizmą, imuninė sistema juos puola kaip į organizmą prasiskverbusius kenksmingus mikrobus. Baltieji kraujo kūneliai pagamina daugybę antikūnų, kurie prikimba prie antigenais vadinamų specialių molekulių, esančių ant įšvirkštų organizmų paviršiaus. Kadangi skiepai yra gerokai susilpninta kenksmingų mikrobų atmaina, BKK sėkmingai juos visus sunaikina ir apsaugo mus nuo ligos. Sėkmingai sunaikinusi visus skiepo antigenus, imuninė sistema įsimena, kaip įveikti šiuos mikrobus. Kitą kartą į organizmą patekus mikrobams su tokiu pačiu antigenu, imuninė sistema jau yra pasiruošusi juos įveikti, kol jie mūsų nesusargdino.

Kai kuriais atvejais imuninei sistemai reikia priminimo, todėl kai kuriuos skiepus reikia įšvirkšti pakartotinai. Kai kurie mikrobai, pavyzdžiui gripo, yra apgaulingi. Jie labai greitai vystosi, keisdami savo antigenus. Tai reiškia, kad imuninė sistema nebeturi priemonių su jais kovoti. Dėl šios priežasties mes kasmet skiepijamės nuo gripo.

Dėl skiepijimo kai kurios anksčiau labai plitusios ligos, pavyzdžiui, raupai, dabar yra išnykusios. Kai kurios kitos ligos, pavyzdžiui, tymai, gali vėl atsirasti dėl to, kad nuo jų nėra paskiepijama pakankamai didelė gyventojų dalis. Epidemijoms galima užkirsti kelią paskiepijant dalį gyventojų ir taip sukuriant kolektyvinį imunitetą.

 

Literatūra:

1.  http://www.ulac.lt

2. http://www.sveikatossodas.lt

 

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Lolita Gulbinaitė