Kovo 24-oji – Pasaulinė tuberkuliozės diena. Tuberkuliozės paplitimas ES/EEE šalyse palaipsniui mažėja po 4,5 proc. kasmet, Lietuvoje šis rodikliai yra panašūs ir siekia atitinkamai 4,2 proc.. Estijoje (9,6) ir Latvijoje (8,9) šis rodiklis dvigubai aukštesnis. Siekiant įgyvendinti Jungtinių Tautų Darnaus vystymosi tikslus ir „The end TB“ strategiją – įveikti tuberkuliozę, metinė rodiklio mažėjimo tendencija turėtų siekti mažiausiai 10 proc..
2016 m. Europoje registruota 290 tūkst. TB atvejų bei 26 tūkst. mirčių nuo tuberkuliozės. Dauguma (83 proc.) TB atvejų registruojami aštuoniolikoje šalių, į kurių sąrašą patenka ir Lietuva.
Naujausiais Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, 2016 m. Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės (ES/EEE) šalyse sergamumo tuberkulioze rodiklis siekė 10,9 atv. 100 tūkst. gyventojų. Lietuvoje šis rodiklis daugiau kaip keturis kartus aukštesnis ir atitinkamai siekia 46,6 atv./100 tūkst. Aukštesnis nei Lietuvoje šis rodiklis registruotas tik Rumunijoje, kur jo atitinkama reikšmė siekia 64,7 atvejo.

KAS YRA TUBERKULIOZĖ? Kvėpavimo organų tuberkuliozė (TB) tai infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija (TM) (Mycobacterium tuberculosis ), plintanti per orą su dalelėmis. Pagrindinis TM šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių TB forma. Negydomas TB sergantis žmogus gali mirti.

KOKIE YRA TB POŽYMIAI? Tuberkuliozės požymiai priklauso nuo to, kurioje kūno vietoje dauginasi ligos sukėlėjas. TM dažniausiai pažeidžia plaučius (plaučių tuberkuliozė). Pagrindiniai: Sunkus kosulys, trunkantis 3 ar daugiau savaičių; Skausmas krūtinėje; Skreplių ar kraujo atkosėjimas. Kiti: Silpnumas ar nuovargis; Svorio kritimas; Apetito stoka; Drebulys; Karščiavimas; Naktinis prakaitavimas.

KAIP PLINTA TUBERKULIOZĖ? Tuberkuliozės mikobakterijos (TM) patenka į orą, kai plaučių TB sergantis žmogus kalba, kosėja ar čiaudi. TM ore gali išlikti kelias valandas priklausomai nuo aplinkos sąlygų. Žmogus, įkvėpęs TM užteršto oro, gali tapti infekuotu.

KOKS SKIRTUMAS TARP ŽMOGAUS UŽSIKRĖTUSIO TM IR ŽMOGAUS SERGANČIO TB? Užsikrėtę asmenys savo organizme turi TM, bet jos nėra aktyvios ir nesukelia ligos, nepasireiškia TB būdingi požymiai ir žmogus neplatina ligos sukėlėjo. Nustatyta, kad tik dalis užsikrėtusių asmenų (5-10 proc.) gali susirgti arba suserga TB.

Pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informaciją pranešimą parengė Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Monika Balčiūnienė