Kovo 24-ąją visame pasaulyje minima tuberkuliozės diena. Pasaulio tuberkuliozės dienos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į šios ligos paplitimą bei dedamas pastangas kovojant su ja. Šią dieną taip pat stengiamasi informuoti gyventojus apie tuberkuliozės užsikrėtimo kelius, profilaktikos priemones, apsisaugojimo nuo jos būdus ir gydymo galimybes.
Lietuva priskiriama prie Europos Sąjungos valstybių, kuriose sergamumas tuberkulioze yra didelis. Kasmet nuo tuberkuliozės pasaulyje miršta apie 2 mln. gyventojų. Tai tyli ir labai pavojinga liga, kuria susirgus reikia kruopščiai ir ilgai gydytis. Gydymas nuo tuberkuliozės užtrunka nuo septynių mėnesių iki dviejų metų. Todėl labai svarbu kasmet apsilankyti pas šeimos gydytoją, o kas dvejus metus atlikti plaučių rentgenogramą, pagal kurią galima diagnozuoti ankstyvas tuberkuliozės formas.
Tuberkuliozė yra infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. Ši infekcija plinta oro lašeliniu būdu, tai reiškia, kad pagrindinis infekcijos šaltinis yra ligonis, sergantis atvira plaučių tuberkulioze ir išskiriantis tuberkuliozės mikobakterijas kalbėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas, spjaudydamas skreplius. Manoma, kad atvira plaučių tuberkulioze sergantis žmogus per vienus metus gali užkrėsti nuo 15 iki 35 žmonių. Tuberkuliozės mikobakterija dažniausiai pažeidžia plaučius, bet gali pažeisti ir kitus organus ar audinius (smegenis, inkstus, kaulus ir stuburą). Ligai būdingas ilgai trunkantis kosulys, skrepliavimas, karščiavimas, prakaitavimas naktimis, svorio kritimas ir nuovargis. Kartais atsikosėjus skrepliuose gali būti kraujo.
Užsikrėtę tuberkulioze asmenys savo organizme turi TB mikrobą, bet jis nėra aktyvus ir nesukelia ligos, nepasireiškia TB būdingi požymiai ir žmogus neplatina ligos, bet tai yra laiko klausimas kada dalis užsikrėtusių asmenų (5-10 proc) gali susirgti tuberkulioze. Trečdalis visos pasaulio populiacijos yra užsikrėtę TB bakterija, iš jų 5-10 proc. susirgs tuberkulioze. Sergančių tuberkulioze žmonių organizme mikrobai aktyviai dauginasi, jiems pasireiškia TB būdingi simptomai, taigi kosėdami jie platina užkratą. TB dažniausiai užsikrečiama, jei yra dažnas kontaktas taip užkrečiami šeimos nariai ir darbo kolegos.
Tuberkuliozės plitimą skatina socialiniai veiksniai: netinkamos gyvenimo ir mitybos sąlygos, žalingi įpročiai, nesilaikymas tinkamo tuberkuliozės gydymo rėžimo (dėl šios priežasties atsiranda tuberkuliozės mikobakterijų atsparumas vaistams), bedarbystė, pastovios gyvenamosios vietos nebuvimas ir kt. Kitos galimos priežastys: plintanti ŽIV infekcija ir AIDS, didėjanti gyventojų migracija.

Pagrindinės profilaktikos priemonės
1. Būtinas profilaktinis sveikatos patikrinimas dėl tuberkuliozės prieš pradedant dirbti ir kasmet darbuotojams, dirbantiems maisto gamyboje, sveikatos priežiūros, vaikų mokymo ir auklėjimo bei paslaugų teikimo gyventojams srityse.
2. Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka 7 metų amžiaus vaikams ir rizikos grupių vaikams (bendraujantiems su sergančiais TB šeimoje ar kolektyve) turi būti atliktas tuberkulino (Mantu) testas.
3. Profilaktinis naujagimių (skiepijami 2-3 dieną po gimimo) ir kūdikių skiepijimas BCG vakcina nuo tuberkuliozės, apsaugo juos nuo itin sunkių TB formų.
4. Gerų ekonominių ir socialinių sąlygų užtikrinimas (nedarbo, skurdo, narkotikų, alkoholio vartojimo mažinimas, gyvenimo sąlygų gerinimas).
5. Nuolatinis imuniteto stiprinimas, sveika mityba, reguliarus darbo ir poilsio režimo laikymasis, drėgnas patalpų valymas ir vėdinimas.
6. Atsiradus karščiavimui, svorio kritimui, silpnumui, pradėjus kosėti, prakaituoti, nedelsdami kreipkitės į šeimos gydytoją, kuris atliks reikiamus tyrimus, nustatys diagnozę ir paskirs tinkamą gydymą.
7. Svarbiausia priemonė – visą gydymo kursą medicinos personalo kontroliuojamas kokybiškas tuberkuliozės gydymas ligoninėse iki visiško pasveikimo.

 

Straipsnis parengtas remiantis:

1. www.tuberkulioze.eu
2. www.smlpc.lt
3. www.ulac.lt

Parengė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Monika Vilkaitė